Historyczna ulica La Canebière

0
550
views

Ulica marihuany?

La Canebiere to ulica, którą swoją nazwę wzięła od prowansalskiej odmiany konopi indyjskich, jednak bynajmniej nie dlatego, że mieszkańcy tej ulicy palili dużo gandzi. Konopie w dawnych czasach służyły jako doskonałej jakości materiał do sporządzania lin przydatnych niezwykle na statkach. La Canebiere była i jest jedną z najważniejszych ulic Marsylii. Wiedzie ona od Starego Portu do malowniczego kościoła Saint-Vincent-de-Paul, którego dwie strzeliste i wysokie na 70 m wieże robią wrażenie na odwiedzających Marsylię turystach. Pierwotnie kościół wzniesiony w 1611 r. w stylu gotyckim, jednak został zniszczony, a obecny kościół powstał w 1868 r. Warto dodać, że parafia przez wiele lat była podupadająca a w latach 80 XX wieku myślano nad rozbiórką kościoła – dziś jest to jedna z najczęściej odwiedzanych parafii katolickich w Marsylii.

 

Wracając zaś do samej ulicy La Canebiere to należy dodać, że była ona często porównywana z paryskimi Champs Elysees, znajdowały się tutaj bowiem luksusowe sklepy i kawiarnie oraz restauracje serwujące wykwintne dania. Dziś ulica nieco podupadła i wycofało się z niej wiele luksusowych marek, nadal jednak stanowi prawdziwy raj dla wszystkich, którzy kochają zakupy.

Ulica La Canebiere w zasadzie dzieli Marsylię na dwie części: południową i północną. Dzielnice na północ zamieszkałe są w dużej mierze przez imigrantów, są biedniejsze i mają gorszą infrastrukturę, a część z nich uchodzi wręcz za niebezpieczne. Dzielnice na południe to bogata część Marsylii, to tutaj znajduje się opera, Prefektura oraz wiele zabytkowych pałaców i miejsc związanych z kulturą. W tej części znajdziecie Państwo także nasz hotel.

Poprzedni artykułNurkowanie
Następny artykułStary port
PODZIEL SIĘ