Jednym z bardziej znanych zastosowań keramzytu jest wykorzystanie go w budowlance. W specjalistycznych sklepach, a nawet w niektórych marketach można nawet kupić keramzyt opisany jako budowlany. To, co wyróżnia to kruszywo to niska nasiąkliwość, stosunkowo niewielki ciężar, a także duża wytrzymałość. Keramzyt jest też kruszywem odpornym na działanie grzybów i pleśni. Ma więc bardzo wiele cech charakterystycznych, które sprawiają, że można bez przeszkód stosować go w budownictwie. W jaki sposób się go wykorzystuje i w jakiej roli sprawdza się on zdecydowanie najlepiej?
W jaki sposób można wykorzystać keramzyt?
Keramzyt budowlany może występować w formie kulek o różnej gradacji, a jeśli jest to kruszywo bez dodatkowej impregnacji, najczęściej przyjmuje kolor jasno brązowy. Keramzyt tego rodzaju można zamówić ze strony Leca bezpośrednio poprzez link- https://leca.pl/produkty/zaprawy-i-betony/lecar-keramzyt-budowlany-s/. Wśród najpopularniejszych zastosowań znajdziemy:
- Keramzyt budowlany może być składnikiem zaprawy, w taki sposób można uzyskać bardzo lekki beton. To rozwiązanie doskonale sprawdza się tam, gdzie rzeczywiście zależy nam na tym, aby obciążenie wylewką nie było zbyt duże.
- Keramzyt w postaci workowanej jest też wykorzystywany do wykonywania warstwy ocieplenia ścian czy też stropów. Przyjmuje się, że jeden standardowej wielkości worek kruszywa jest odpowiednikiem 7 cm warstwy styropianu. Keramzyt w roli ocieplenia bardzo dobrze sprawdza się tam, gdzie nie zaleca się stosowania klasycznego styropianu, a więc chociażby do ocieplania podpiwniczeń. Dzięki możliwości naprzemiennego układania worków w wykonanej obudowie, można zniwelować zjawisko występowania mostków cieplnych i wykonać naprawdę solidne, sprawdzające się w praktyce ocieplenie. Potwierdzają to zadowalające współczynniki przenikania ciepła po zastosowaniu keramzytu w roli izolatora.
- Keramzyt wykorzystuje się także do izolowania posadzek osadzanych bezpośrednio na gruncie. Tutaj jednak zaleca się zakup keramzytu dodatkowo impregnowanego tak, aby ograniczyć proces podciągania kapilarnego wilgoci z gruntu w strukturę samej posadzki. W takiej roli dobrze sprawdzi się keramzyt w formie workowanej, ale można też zdecydować się na kruszywo w formie sypkiej, które można zamówić w postaci luźnej transportowanej specjalnymi samochodami. Tutaj należy pamiętać o konieczności ubicia i zagęszczenia warstwy kruszywa.