Historia Marsylii

Historia Marsylii

Marsylia to drugie co do wielkości francuskie miasto. Nasze miasto położone jest na wybrzeżu Morza Śródziemnego, na tak zwanym Lazurowym Wybrzeżu. Średnia temperatura powietrza w Marsylii to 20ºC, a zimy w tej części świata są łagodne i ciepłe, dlatego też miasto również zimną porą roku cieszy się dużą popularnością.

Początki Marsylii sięgają VI wieku przed naszą erą, wówczas starożytni Grecy założyli swoją pierwszą kolonię w Zachodniej Europie i nazwali ją Massalią. W 49 r. p. n. e. Massalia została zdobyta przez Gajusza Juliusza Cezara stając się częścią Imperium Rzymskiego, po upadku Rzymu kilkakrotnie podbijana ostatecznie od VI stała się częścią państwa Franków, by za czasów Karola Wielkiego stać się największym i najważniejszym portem jego królestwa. Dalsze losy Marsylii sprawiły, że w średniowieczu zyskała ona status wolnego miasta. W 1485 r. Francuzi zdobyli ostatecznie Marsylię i stała się częścią Francji, aż po dzień dzisiejszy.

Choć historia Marsylii to w dużej mierze historia prosperity i rozwoju miasta, to jednak nie ustrzegło się ono także tragicznych zdarzeń, w XIV w. to w Marsylii rozpoczęła się epidemia dżumy, która spustoszyła Europę i została nazwana „czarną śmiercią”, podobna zaraza dosięgnęła miasto także w 1720 r., powodując śmierć połowy mieszkańców miasta. Jednym z najtrudniejszych okresów w historii Marsylii była II Wojna Światowa, wówczas podczas bombardowań zniszczono znaczną część zabudowań, po wojnie miasto podniosło się jednak z gruzów i do dziś dnia może poszczycić się wieloma zabytkami.

Obecnie Marsylia jest ważnym z ekonomicznego i turystycznego punktu widzenia miastem Francji. Natomiast w 2013 r. Marsylia wraz z Koszycami była Europejską Stolicą Kultury.

Ciekawostki

W Marsylii urodził się jeden z najbardziej znanych francuskich piłkarzy – Zinédine Zidane.

Hymn Francji nosi nazwę Marsylianka, co nie jest przypadkiem. Jest to utwór, który podczas Rewolucji Francuskiej śpiewali żołnierze pochodzący z Marsylii szturmując pałac w Tuilerie w Paryżu. Pieśń zyskała ogromną popularność, stając się w 1795 r. oficjalnym hymnem państwowym.

To w pobliżu Marsylii mieściło się więzienie na wyspie If, z którego ucieka Hrabia Monte Christo tytułowy bohater powieści Aleksandra Dumasa.