Muzeum

Marsylia miasto muzeów

Będąc w Marsylii nie sposób nie zajrzeć do jednego z licznych muzeów znajdujących się w naszym mieście. Bogactwo i różnorodność tematyki jaką poruszają poszczególne muzea sprawia, że każdy z pewnością znajdzie muzeum, którego tematyka go zainteresuje. Warto przy tej okazji wspomnieć o kilku miejscach, które cieszą się szczególną popularnością wśród turystów.

MuCEM czyli Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskie

Muzeum zostało otwarte w 2013 r. i jest pierwszym muzeum na świecie, które traktuje o kulturze i historii ludów regionu Morza Śródziemnego. Można się w nim wiele dowiedzieć na temat historii tych ludów oraz sposobu życia mieszkańców nadmorskich miejscowości na przestrzeni wieków. Muzeum warto odwiedzić również ze względu na jego ciekawą architekturę, składa się ono bowiem z dwóch części: z zabytkowego Fortu św. Jana oraz nowoczesnego w bryle pawilonu, które zostały połączone długą na 30 m betonową kładką i stanowią wspaniała bramę do Starego Portu. Z fortu można podziwiać zachwycającą panoramę Marsylii.

Muzeum Historii Marsylii

Muzeum mieści się na parterze galerii handlowej Centre Bourse i poświęcone jest historii Marsylii oraz historii żeglugi morskiej. Podziw turystów budzą między innymi szczątki rzymskiego statku z III w. oraz średniowieczne wyroby ceramiczne wyciągnięte przez archeologów z wraków statków zatopionych u wybrzeży Marsylii.

Muzeum Starej Marsylii

Musée du Vieux Marseille to zdecydowanie gratka, dla tych których najbardziej interesuje życie codzienne w minionych epokach, bowiem w tym miejscu zgromadzono przedmioty codziennego użytku, meble, naczynia, pochodzące z XVIII wieku szopki oraz tradycyjne prowansalskie figurki zwane santons, które od wieków wykonywane są z terakoty, a przy ich użyciu przedstawia się sceny z codziennego życia, czy opowieści biblijnych.

Musée Cantini

To muzeum, które z pewnością zainteresuje miłośników sztuki nowoczesnej, znajdą tu oni obrazy Picassa, Chagalla, Bacona, Ernsta, Giacomettiego, Dubuffeta, czy Kandinskiego.