Parki i ogrody

Zieleń w Marsylii

Marsylia to miasto pełne nie tylko wspaniałej architektury, ale także miejsc, gdzie można obcować z naturą i odpocząć w cieniu drzew napawając się słodką wonią kwiatów i śródziemnomorskich roślin.

Jest wiele parków i ogrodów w Marsylii, do których należy zajrzeć, a każdy z nich wart jest polecenia z zupełnie innych powodów.

Turyści poszukujący niezwykłych doznać i chcący spędzić czas pod gołym niebem powinni zawitać do Jardin des Vestiges, czyli Ogrodu Ruin, który mieści się tuż przy Muzeum Historii Marsylii, w tym ogrodzie można przechadzać się pomiędzy odkopanymi przez archeologów ruinami dawnego marsylskiego portu i przekonać się jak wyglądał on w I i IV w.

Park znajdujący się na wzgórzu tuż przy Palais du Pharo to doskonałe miejsce, aby wygodnie usiąść u stóp mając panoramę miasta. Jest to miejsce, gdzie Marsylianie chętnie urządzają pikniki i udają się na spacery.

Miejscem, które chyba najbardziej zachwyca turystów w Marsylii jest Les Calanques nazywane także francuskimi fiordami. Massif des Calanques to teren parku narodowego, który można zwiedzać zasadniczo na dwa sposoby, spacerując ok. 20 km szlakiem wiodącym przez calanques oraz z pokładu statku, który oferuje rejsy i podziwianie ich z morskiej perspektywy. Co to są calangues? To białe skały otoczone zewsząd lazurową wodą – widok zachwycający i wręcz niemożliwy do opisania. To trzeba zobaczyć!

Dla miłośników pałacowych ogrodów doskonałym miejscem okażą się zapewne ogrody Jardin de la Magalone, których początki sięgają XVII wieku. Ogrody zajmują powierzchnię 1,4 ha i zostały wpisane na listę najwspanialszych ogrodów Francji prowadzoną przez Francuskie Ministerstwo Kultury.