Pierwsze podróże

0
891
views

Podróżowanie dla jednych jest chlebem powszednim, w innych powoduje stres, niezależnie od tego ile razy ruszali już w drogę, a jeszcze inni stronią od niego, nie do końca wiedząc jak się zabrać za planowanie własnych podróży. Oto kilka prosty rad, dobrych na początek:

1.Jeśli nie wiesz jak zabrać się za planowanie podróży lub boisz się, że czegoś nie dopilnujesz – skorzystaj z oferty biura podróży. Wówczas nie musisz się o nic martwić, Ty płacisz, a tour operator martwi się o całą resztę. Takie rozwiązanie jest także dobre dla osób, które muszą mięć wszystko dopięte na ostatni guzik i nie lubią niespodzianek. Podróżowanie na własną rękę często wiąże się z koniecznością zmiany planów w jednej sekundzie, a jeśli coś pójdzie nie tak, to sami musimy sobie z tym problemem poradzić. Z drugiej strony w takim podróżowaniu jest więcej spontaniczności, nie ma bowiem ustalonych harmonogramów.

2.Jeśli planujesz udać się na lotnisko samochodem masz do wyboru dwie możliwości: możesz zaparkować go na parkingu lotniskowym, lub skorzystać z parkingu w pobliżu lotniska. Takie parkingi jak – wolny parking lotnisko katowice, najczęściej obok samego miejsca postojowego oferują także transfer na lotnisko.

3.Pakując bagaż do samolotu pamiętaj, że ten podręczny, czyli ten który zabierasz ze sobą do samolotu nie może przekroczyć określonych rozmiarów. Wymiary, których nie może przekroczyć bagaż podręczny podawane są przez każdą linie lotniczą i dla każdej są nieco inne. Pamiętaj także, że nie można przenosić w bagażu podręcznym płynów w inny sposób jak tylko w strunowej, przeźroczystej torebce. A o ostrych przedmiotach w bagażu podręcznym możesz zapomnieć, więc jeśli włożysz pilnik do paznokci (o ile jest metalowy) do torebki to z pewnością ochrona lotniska nakaże Ci go wyrzucić.

4.Wybierając się do egzotycznych krajów pamiętaj, aby wcześniej sprawdzić czy są jakieś obowiązkowe szczepienia. Organizm Europejczyka nie jest odporny na wiele tropikalnych chorób, przez co są one dla nas dużo bardziej niebezpieczne niż dla rdzennych mieszkańców tamtych terenów. Niektóre szczepienia trzeba powtórzyć kilka razy, inne muszą być wykonane na kilka miesięcy przed podróżą dlatego warto sprawdzić to dużo wcześniej.

5.Sprawdź ważność swojego paszportu – w niektórych krajach panuje zasada, że nie można do nich wjechać jeśli ważność paszportu kończy się za kilka miesięcy, dlatego warto sprawdzić przepisy obowiązujące w danym kraju, a dotyczące ważności paszportów. Lepiej wyrobić paszport gdy jest jeszcze na to czas niż zostać zawróconym na granicy.