Czy warto odwiedzić Stary Port?
Obecnie turyści kierują tam swoje pierwsze kroki przyjeżdżając do Marsylii, ale jeszcze do niedawna dzielnica odstraszała i goście niechętnie do niej zaglądali.
Do 2013 r. nikomu, kto odwiedzał Marsylię nie przyszłoby do głowy pójść na spacer do Starego Portu, miejsce było raczej obskurne i nieprzyjazne dla turystów. To się jednak zmieniło, gdy Marsylia została Europejską Stolicą Kultury. Wówczas dzielnica została przygotowana tak, by spacery tutaj były czystą przyjemnością.
Stary Port to obok Panier jedna z najstarszych części Marsylii, w zasadzie można by rzec, że nim Grecy założyli swoją osadę musieli gdzieś przybić łodzie i tak powstał Stary Port. Jest to może nieco przesadzona opowieść, jednak faktem pozostaje, że pierwsze ślady portu w tym miejscu pochodzą właśnie z VII w p.n.e. Początkowo miasto rozrosło się wzdłuż północnego brzegu portu i to tam zbudowano ogrodzoną osadę, podczas gdy jego południowa część stanowiła kamieniołom i cmentarz, taki stan rzeczy utrzymywał się także w średniowieczu. Dostępu do portu broniła dwa forty: Fort św. Jana, z którego rozpościera się fantastyczny widok na Marsylię oraz Fort św. Mikołaja.
Chcąc dostać się z południowej do północnej części Starego Portu można skorzystać z przeprawy statkiem, która zajmuje 2 minuty i funkcjonuje od 1880 r. Od czasu, gdy Marsylia w 2013 r. postanowiła zmienić wizerunek Starego Portu szczególnie chętnie odwiedzaną jest jego wschodnia część, która przystosowana jest do ruch pieszego gdzie przystań Quai des Belges łączy się ze ulicą La Canebière. Wielbiciele ryb i owoców morza powinni udać się na Quai des Belges rankiem, kiedy funkcjonuje tu targ rybny.