Zabytki

Warto zobaczyć

W Marsylii jest wiele miejsc, do których warto zawitać będąc w tym cudownym zakątku Francji. Jest tutaj wiele wspaniałych zabytków i budynków określanych mianem pereł architektury, wśród nich warto wymienić między innymi:

  • Bazylikę Notre-Dame de la Garde. Kościół mieści się na wzgórzu La Garde, gdzie już od około 1218 r. stała kaplica z wysoką wierzą poświęcona „Dobrej Matce” jak nazywali Maryję Marsylianie. To z tego wzgórza wysyłano sygnały statkom zawijającym do portu i to w tej kaplicy składali wota marynarze powracający z dalekich rejsów. Kaplica była kilkakrotnie niszczona i odbudowywana. Dopiero w latach 1853–1864 ówczesny biskup Marsylii – Eugène de Mazenoda zlecił Jacques – Henriemu Esperandieu zaprojektowanie kościła. Powstała wówczas budowla swoją architekturą nawiązująca do sztuki romańskiej i bizantyjskiej, w kilka lat później na wieży kościoła ustawiono 11 metrowy posąg Marii z Dzieciątkiem, który został pokryty złotem, wówczas była to największa taka statua na świecie, do dziś podziwiać można ja na wieży bazyliki.

  • Nową Katedrę La Mayor, która została wzniesiona na polecenie Napoleona III w latach 1852 – 1893. Katedra prezentuje neobizantyjski styl i wykonana jest z na przemian z jasnego i ciemnego, zielonego kamienia z Florencji oraz z onyksu.

  • Starą Katedrę La Major – nazwa Nowa Katedra nie jest przypadkowa, bowiem stoi ona nie miejscu XII – wiecznej Starej Katedry, której ruiny można podziwiać obok obecnej La Mayor.

  • Zamek d’If – położony na wyspie zamek, to zdecydowanie jedna z największych atrakcji Marsylii. Zamek położony jest na malowniczej wyspie If, gdzie codziennie kursują statki wypływające ze Starego Portu. Zamek został wzniesiony w 1531 r., na polecenie Franciszka I, jako twierdza stanowiąca element fortyfikacji Marsylii, jednak jeszczw w XVI w zacząto wykorzystywać go jako więzienie, z uwagi na jego idealne położenie uniemożliwiające więźniom ucieczkę. Więzienie to uwiecznił Aleksander Dumas w swojej powieści Hrabia Monte Christo.

  • Fort św. Jana (więcej na temat tego zabytku piszemy w artykule „Stary Port”, czyli części miasta, w której znajduje się Fort Świętego Jana).

  • Ratusz zwany przez Francuzów Hôtel de Ville de Marseille, to budynek pochodzący z XVII wieku, który od tego czasu nieprzerwanie pełni funkcję siedziby władz Marsylii.