Zwiedzanie Krakowa – z przewodnikiem, czy na własną rękę?

0
802
views

Zastanawiacie się nad wycieczką do Krakowa? Bez względu na to, czy wybieracie się do stolicy Galicji tylko na weekend, a może na dłuższy czas, warto pomyśleć nad tym, jak najwięcej wynieść z tej podróży. Kroczyć po brukowanych ulicach z mapą, a może zdecydować się na zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem? O plusach oraz minusach jednego i drugiego, przeczytacie w poniższym artykule, do czego zachęcamy.

 

Nieoczywiste zwiedzanie Krakowa

 

Dlaczego właśnie Kraków – tego nie trzeba tłumaczyć nikomu. Miasto które przyciąga turystów z całego świata, jak magnes, musi być wyjątkowe. Choć Kraków nie jest duży i z pozoru wszystkie jego najważniejsze zabytki oraz obowiązkowe do zobaczenia miejscówki, znajdują się niedaleko od siebie to jednak wcale nie tak łatwo go poznać, o czym przekonują m.in profesjonalni przewodnicy z firmy krakow-zwiedzanie.pl. To gród pełen sekretów, tajemniczych przejść oraz ukrytych lokacji, o których wiedzą tylko i wyłącznie lokalni mieszkańcy. Nie znaczy to oczywiście, że i my nie możemy ich poznać. Jest na to kilka sposobów. To właśnie od nas zależy, jaki z nich obierzemy, a przede wszystkim od naszych potrzeb i oczekiwań, co do samego zwiedzania.

Na własną rękę

 

Sposób zwiedzania Krakowa najczęściej wybierany przez samodzielnych turystów. Stosunkowo nieduży rozmiar miasta, o którym wspominaliśmy, zachęca do zapoznawania się z bogactwami zabytków na własną rękę. Jego niewątpliwym plusem jest swoboda, tak bardzo ceniona przez młodych (ale nie tylko) podróżników. W tym wypadku wszystko zależy od nas. My wybieramy zabytki oraz miejsca, które chcemy odwiedzić, a także ile czasu im poświęcimy. Kiedy wyruszamy sami w miasto, nie grozi nam zwiedzanie „w biegu”, często charakterystyczne dla zorganizowanych wycieczek. No chyba że sami narzucimy sobie taką prędkość, albo po prostu mamy niewiele czasu. (Ta druga opcja tylko zachęca do skorego powrotu 😉 ) Niestety, swoboda wiąże się także z odpowiedzialnością, gdyż to na nas spoczywa ciężar organizacji całej wycieczki, a więc dobierania transportu, kupowania biletów i innych, nie zawsze pasjonujących spraw. Pół biedy, jeśli podróżujemy w niewielkiej grupie, składającej się z maksymalnie trzech osób. Jeśli jest ich więcej to zaczynają się już nie lada kłopoty. Sposobem na nie może być wybór zwiedzania Krakowa z przewodnikiem, o którym piszemy poniżej.

 

Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem?

 

To bardzo prosty sposób, by w najkrótszym, ale też najbardziej intensywnym czasie, poznać miasto. Nikt nie pomoże nam w tym tak, jak wykwalifikowany przewodnik. Choć przewodnicy w Krakowie, mieście obleganym rokrocznie przez miliony turystów, nie należą do najtańszych, to jeśli jesteśmy zorganizowaną grupą, koszty powinny się tak rozłożyć, by nasze fundusze zbytnio nie ucierpiały. Równocześnie warto się zastanowić nad opcją wycieczek zorganizowanych poza Kraków, a więc do Wieliczki, Wadowic, Oświęcimia, czy też Parku Ojcowskiego. Może to tylko wzbogacić i tak już magiczną podróż po tym królewskim mieście..